RANKING SCHRONISK GÓRSKICH

Ostrzegamy! Stworzony przez nas ranking schronisk jest absolutnie subiektywny. Spośród 30 schronisk i chatek studenckich, w których mieliśmy okazję nocować (nie tylko przechodzić (!) – tymi zajmiemy się kiedy indziej) w ciągu ostatnich 3 lat, na dzień dzisiejszy ranking wygrała Chatka Górzystów, drugie miejsce przypadło Bacówce pod Bereśnikiem, trzecie – Rycerzowej.

A oto nasze kryteria: najpierw ogólnie, by nakreślić naszą koncepcję, następnie bardziej szczegółowo.

Tak więc na przykład odpowiada nam  obecność agregatu prądu w schronisku, dzięki któremu jest on swoistym luksusem, a wieczory przy kominku i świecach niemal „standardem”, który osobiście uwielbiamy. [W rankingu Magazynu Turystyki Górskiej „n.p.m.” agregat był traktowany jako minus].

Ostro natomiast ocenialiśmy np. czystość w toaletach i łazienkach (i w ogóle ich obecność! nie mylić ze złotymi klamkami i marmurami), jakkolwiek są w naszych górach i takie miejsca, gdzie ciepłej i/lub bieżącej wody nie ma (i w ocenie dot. tej kategorii miejsca te zyskiwały mało punktów), a mimo to są wśród naszych osobistych ulubieńców, bo ogólnie liczba plusów przesłania inne niedogodności (po części nadające klimat i przyciągające określony typ turystów-niekoniecznie-wygodnickich).

Gdzie indziej znowuż wiele rzeczy niby superfajnie, ale grający na cały regulator telewizor oglądany we wspólnej jadalni przez jednego z ajentów skutecznie potrafił zepsuć nam wizerunek i klimat miejsca…

Więc jeszcze raz ostrzegamy – są to nasze opinie (choć niekoniecznie „tylko i wyłącznie” 😉 – można się z nimi nie zgadzać, jakkolwiek w swoich ocenach staraliśmy się być rzetelni, uczciwi i dosyć surowi. Równocześnie chcemy zaznaczyć, że w czasie naszych wędrówek jako miejsca noclegowe zasadniczo wybieramy te, które – z takich czy innych względów – wydają się nam atrakcyjne/przyjazne. Dlatego warto pamiętać, że schroniska, które zajęły ostatnie miejsca w naszym rankingu najpewniej nie są/nie muszą być najgorszymi w polskich górach…

Szczegółowe kryteria rankingu sa następujące:

I. położenie schroniska, widoki, odległość od cywilizacji (cisza, możliwość ujrzenia gwiazd na niebie…)

II. honorowanie zniżek PTTK, ewentualnie Euro 26, honorowych dawców… (jakkolwiek PTTK się nie chlubimy, to wciąż uważamy, że honorowanie zniżek jest pewną formą dbania o turystę „plecakowego”)

III. obsługa (uprzejma, przyjazna, chamska itp.)

IV. ceny noclegów (a konkretniej ogólny stosunek „jakości” noclegu do ceny)

V. pokoje (czystość, funkcjonalność, np. obecność wieszaczków, sznurków do suszenia rzeczy, możliwość wyboru wielkości pokoju…)

VI. toalety i łazienki (obecność, czystość, ciepła woda [zwłaszcza jeśli schronisko wszędzie ogłasza, że jest cały czas, a potem okazuje się, że nie ma jej nawet godzinę w ciągu doby], stosunek ilości toalet/pryszniców do miejsc noclegowych…)

VII. ogólna atmosfera miejsca (chce się wracać, czy się nie chce wracać?; punkt szczególnie subiektywny – przykład: po jednorazowej wizycie w sezonie w schronisku nad Morskim Okiem mało normalnych osób chce tam wrócić, natomiast czasami jedna wizyta w pustym lub niemal pustym schronisku otoczonym czy to gwieździstą nocą, czy hukiem spadających lawin, może je całkowicie „odczarować”. Niestety, na pewno nie wszystkie schroniska mogły nam pokazać swoje „drugie” oblicze, więc nasze oceny w przyszłości mogą ulec zmianie zwłaszcza w tym kontekście.

VIII. tzw. kwestia wrzątku (płatny/niepłatny, dla kogo jeśli bezpłatny?, drogi/tani?…, a może gdzieniegdzie można znaleźć po prostu czajnik dostępny 24h/dobę?)

IX. menu (wybór, jakość, ceny; w schroniskach szczególnie chwalimy sobie jadło domowej roboty, a odstręczają nas „wynalazki” typu hamburgery). Niestety tutaj też ocena jest ryzykowna podwójnie – zawsze przecież kucharka może mieć zły dzień, nieprawdaż?… niestety, nie ma rady – oceniamy według tego, co nas spotkało konkretnego dnia…). Z różnych powodów też nie byliśmy w stanie ocenić części schronisk (np. jedziemy na „trybie oszczędnym” i pichcimy swoje jadełko…), więc niektórych ocen nie przyznaliśmy. Obiecujemy uzupełniać i weryfikować, podobnie zresztą, jak każdą inną kategorię.

X. architektura (wolno nam, zwłaszcza, że jedno historyk sztuki z wykształcenia, a drugie ma ów zmysł szczególnie wrażliwy 🙂

XI. możliwość spania na podłodze (szczególnie doceniamy możliwość spania na glebie „z marszu”, na prośbę, co dzieje się coraz rzadziej…)

XII. możliwość rozbicia namiotu (w rozsądnej cenie!) – nie dotyczy -rzecz jasna- rezerwatów oraz parków narodowych; (doceniamy szczególnie odpowiednie, płaskie miejsce pod namioty oraz ewentualne dodatkowe zaplecze dla biwakujących)

Punkty przyznawaliśmy w skali 1-6, gdzie 1 oznacza „brak” lub „poniżej krytyki”, zaś 6 „absolutną rewelację” – obydwie skrajności zdarzały się niezmiernie rzadko.

Kreseczka oznacza nie podleganie danej kategorii (np. nie wolno rozbijać namiotu w parkach narodowych), zaś znak zapytania sugeruje, że – z jakiś względów – nie byliśmy w stanie wydać oceny (np. nie oceniliśmy pokojów, bo spaliśmy tylko pod namiotem obok schroniska). W obydwu przypadkach kategoria nie liczyła się do „średniej”. (Znaki zapytania postaramy się uzupełnić tak szybko, jak się da).

A więc najpierw tabelka (dla wytrwałych), a ciut poniżej podsumowanie w kolejności właściwej.


Po zaokrągleniu wyników do dwóch miejsc po przecinku, kolejność przedstawia się następująco:

1. Chatka Górzystów (5,05)

2. Bereśnik (4,79)

3. Rycerzowa (4,58)

4. Cyrla (4,55)

5. Wierchomla (4,54)

Racza (4,54)

7. Maciejowa (4,5)

8. Krawcula (4,45)

Orle (4,45)

10. Roztoka (4,3)

Samotnia (4,3)

12. Łabowska (4,29)

13. 5 Stawów (4,27)

Morskie Oko (4,27)

15. Łabski Szczyt (4,25)

16. Chochołowska (4,2)

17. Pietraszonka (4,05)

18. Szwajcarka (4,04)

19. Ornak (3,95)

20. Sowa (3,9)

21.Dom Śląski (3,88)

22. Odrodzenie (3,86)

Kudłacze (3,86)

24. Szrenica (3,85)

25. Murowaniec (3,72)

26. Stare Wierchy (3,7)

27. Strzecha Akademicka (3,65)

28. Niemcowa (3,55)

29. Przegibek (3,5)

30. Skrzyczne (3,35)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s