Dom Turysty PTTK w Zakopanem – bardzo smutny koniec epoki

Może tytuł brzmi patetycznie, ale wciąż trudno nam uwierzyć w to, co zastaliśmy w Zakopanem kilka dni temu.

W 2008 roku okazało się, że legendarny budynek zakopiańskiego Domu Turysty zyskał dzierżawcę, który ma go wyremontować i zmienić „dom” na hotel (i to o wysokim standardzie). Podniosły się głosy protestu, ale i zapewnienia (PTTK-u, władz miasta…), że budynek od zewnątrz nie ucierpi, bo przecież dach gontowy jest niezwykły, a architektura bardzo dobra [turystów zaś, którzy przez lata znajdowali tam niedrogi nocleg, zapewniono, że w nowym obiekcie… będą honorowane zniżki PTTK (sic!)]. Niestety, słowa słowami, a smutna i szokująca prawda jest taka, że parę miesięcy temu rozpoczęto „rozbudowę” i „przebudowę”  (jak głosi tablica informacyjna przy budynku), na skutek której największy powierzchniowo dach gontowy w Europie przestał istnieć. Zastąpiła go brzydka imitacja gontu, która do tej pory kojarzyła nam się bardziej z pokryciem dachowym niektórych budek z tzw. góralskimi pamiątkami. Trudno uwierzyć, że Domu Turysty nie ma w rejestrze zabytków (choćby ze względu na sam dach!). Jak jednak wiadomo, w Zakopanem nie ma chyba większego „nieszczęścia” dla właściciela niż prawne uznanie obiektu za zabytek. A jak widać ani PTTK-owi, ani władzom miasta nie starczyło zdrowego rozsądku, który nakazywałby (mimo braku regulacji prawnych w tej kwestii) za wszelką cenę ocalić ten piękny gontowy dach …

Jeszcze niedawno było tak…

A jest tak… Gont został (przynajmniej na razie) jedynie na sygnaturce.

Nowe pokrycie, wiele nowych otworów okiennych w dachu. Budynek jeszcze niedawno oferował 300 miejsc noclegowych. Jak zmieni się w środku, ile będzie ich mieć teraz?..

 

Bez komentarza.
 
Strona internetowa Domu Turysty informuje o zamknięciu obiektu dopiero, gdy klikniemy zakładkę „Aktualności/Promocje”, numer telefonu do recepcji wciąż działa (tyle, że nikt go nie odbiera; nie pomyślano, by nagrać jakąś wiadomość), a PTTK na swojej nieprzejrzystej stronie wspomina o remoncie w zdawkowych trzech zdaniach. 

Na razie to tyle. O tym, czym był u początku swojej historii Dom Turysty w Zakopanem i o tym, jaki był jeszcze całkiem niedawno, napiszemy szczegółowiej za jakiś czas. W tym kontekście zastanowimy się również, jak PTTK realizuje swoje szczytne statutowe cele oraz jak wygląda ochrona cennych kulturowo i architektonicznie obiektów w mieście Zakopanem [o remontach i przebudowach innych obiektów PTTK czytaj tutaj]. Będzie też o stolicy Podhala w szczycie sezonu, bo może nie wszyscy jeszcze wiedzą, jak to wygląda…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s