Na wszelki wypadek (znowu o busach w Zakopanem)

W zakopiańskiej zatoczce przy barze FIS, skąd odjeżdżają busy m.in. na Palenicę Białczańską, pojawiły się rozkłady jazdy.

W lewym, górnym rogu umieszczony jest napis:  „Urząd Miasta Zakopane”, w prawym – „Rozkład ważny od 01.04.2013”.

Przez lata było właśnie tak.
 
A teraz jest tak.

Ogrom umieszczonych tam godzin odjazdów może zaskoczyć każdego. Co z tego, skoro, by odcyfrować najbliższy odjazd, trzeba się nieźle naczytać dodatkowych oznaczeń (wciągająca lektura), z których najważniejszym zdaje się być to, kto świadczy usługę transportową (zainteresowanym polecam zdjęcia w powiększeniu, wystarczy kliknąć). [WAŻNE: o rozkładzie jazdy w kierunku przeciwnym czytaj tutaj].

To jedynie część oznaczeń.

Koniec końców cały – proszę nam wierzyć – niemały wysiłek spełznąć może na niczym, gdyż wyczekiwanego busa i tak może nie być. Spotkało nas to w ostatnim czasie dwukrotnie. Gdy dodamy do tego standardowe kłamstwa typu: „Mój bus jest ostatnim w tym kierunku” lub odpowiedzi na pytanie o godzinę odjazdu (np. „Pojadę, jak wypiję kawę” lub „Na rozkładzie jest dużo busów, ale…”), mamy jeszcze pełniejszy obraz żenady i kpiny, którą jest – jak to nazwać? – „komunikacja miejska” w mieście Zakopanem. Można by zapytać: „A co się dziwisz”? Bo w sumie, jak dla nas, nic nowego w tym temacie. Ale ktoś może się nabrać. A to już nie musi być śmieszne. Szkoda, że ani władze miejskie, ani miejscowi, zdają się nie doceniać siły, którą jest frustracja czy to turystów, czy urlopowiczów. Zwłaszcza tych, którzy kiedykolwiek zaznali, że można spędzać wolny czas inaczej niż w Zakopanem… Dopóki rzekomy odpływ turystów z Zakopanego kojarzony będzie z brakiem wyciągów, raczej nic się nie zmieni. Ambicje olimpijskie? Litości…

Uwaga: kierunków innych niż Palenica Białczańska można – i należy – szukać choćby na parkingu koło dworca PKP. Stąd odjeżdżają m.in. busy linii regularnych, które na pewno kursują według rozkładów. Co więcej, za przejazd płaci się przy wsiadaniu, a bilet otrzymamy bez upominania się o niego. Busami tymi można się dostać m.in. do Kir i pod wylot Chochołowskiej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s