Tiské stěny, czyli Łabskich Piaskowców ciąg dalszy

Ciąg dalszy, bo kraina nazywana po czesku Labské pískovce obejmuje swoim zasięgiem również Czeską Szwajcarię, o której opowiadaliśmy w poprzednim poście. Tiské stěny znajdują się 20 km na zachód od Děčína położonego o tyleż kilometrów na południe od Hřenska*. Tak więc to niedaleko nawet dla turysty, który nie porusza się własnym samochodem. Lokalne autobusy, dobrze ze sobą skomunikowane, spokojnie dostarczą nas do podnóży piaskowcowego skalnego miasta. Większość osób wyrusza na ścieżki, które przez nie przebiegają, z niewielkiej Tisy.

Tisa

Kierując się w stronę niewielkiego kościółka, do którego można zajrzeć przez kratę, łatwo znajdziemy szlak, który doprowadzi nas do jednej z dwóch kas strzegących wejścia do rezerwatu.

Tiske_Steny_1

Po drodze mijamy jeszcze pomnik poległych w czasie Wielkiej Wojny (powyżej, z prawej) oraz cmentarz.

Tisa_cmentarz

Przez Tiské stěny prowadzą nas dwie ścieżki po dwóch częściach rezerwatu – nazwanych adekwatnie: Velkě stěny i Malě stěny. Każdy ze szlaków tworzy okrąg, a punkt styczny tych okręgów znajduje się przy kasie w centrum skalnego miasta. Druga kasa znajduje się przy całkiem sympatycznym schronisku (gospodzie) koło szosy prowadzącej w stronę Děčínskego Sněžníka. (Oczywiście, płaci się tylko raz).

Tiske_Steny_4

Wędrówka przez każde skalne miasto to zawsze ciekawe przeżycie dla wszystkich fanów piaskowcowych form, nawet jeśli widzieli już ich w swoim życiu całkiem niemało. Ścieżki, schody, zejścia, wejścia, punkty widokowe, najróżniejsze formacje skalne oraz wysokości, barwy skał – ani turyści, ani wspinacze, których jest tutaj całkiem sporo nawet poza weekendami, nie mogą się nudzić. Co ważne dla rodziców małych turystów – to doskonała propozycja dla dzieci. To one bowiem będą mieć o wiele większą niż dorośli możliwość, by eksplorować naturalne skalne ucha, bramy czy nawet tunele.

Tiske_Steny_10

Tiske_Steny_2

Tiske_Steny_5

Po lewej, na horyzoncie Děčínský Sněžník.

Tiske_Steny_6

Tiske_Steny_7

Tiske_Steny_13

Tiske_Steny_8

Tiske_Steny_12

Tiske_Steny_11

Tiske_Steny_15

Tiske_Steny_9

Tiske_Steny_16

Tiske_Steny_17

Tiske_Steny_14

Tiske_Steny_grzybŻółw (z prawej) oraz grzybek – symbol Tiskich stěn.

Tiske_Steny_kruki

Większość turystów przybywających pod skały samochodami łączy tą wycieczkę z wejściem na szczyt niedalekiego Děčínskego Sněžníka (choć „szczyt” to może nie do końca odpowiednie słowo). Dla piechurów dobra wiadomość jest taka, że spokojnie można to zrealizować również bez podjeżdżania. Ale o tym jak wyglądał Děčínský Sněžník z bliska oraz co było z niego widać, opowiemy następnym razem.

* Odległości podaję według tras samochodowych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s