Śnieżka inaczej niż zwykle

Nie, nie będzie o wędrówce na szczyt tyleż popularny, co – ze względu na swoją zabudowę – kontrowersyjny (żeby nie powiedzieć – nielubiany), ale o tym, jak Śnieżka daje się zauważyć z miejsc różnych, nie zawsze bardzo oczywistych. Może nawet ci, którzy nie są fanami tej Pani, przyglądając się Jej z pewnej odległości, będą w stanie spojrzeć na Nią nieco łaskawszym okiem.

Choć większość fotografii pochodzi z niemiłej dla dalszych obserwacji pory roku, jaką jest lato, to może – mimo nie najlepszej jakości – będą one dla kogoś inspiracją, by przy nadchodzącej, pięknej październikowej czy listopadowej przejrzystości szukać Karkonoszy i Śnieżki na horyzoncie. (Przypominamy, że wszystkie zdjęcia się powiększają – wystarczy kliknąć).

Zacznijmy od widoków nie tyle szokujących, co efektownych. Do takich należał z całą pewnością widok Karkonoszy ze Szczelińca w pewien październikowy poranek, o którym niegdyś już pisaliśmy.

Morze_chmur_widok_ze_Szczelinca_na_Pasterke_i_Karkonosze_jesienKościół w Pasterce oraz grzbiet Karkonoszy widziany ze Szczelińca Wielkiego.

Morze_chmur_widok_ze_Szczelinca_w_kierunku_Karkonoszy_jesienMaleńki biały punkt na Śnieżce…

Morze_chmur_widok_ze_Szczelinca_w_kierunku_Sniezki_jesien1…czyli pierwsze promienie wschodzącego nad morzem chmur słońca
odbijają się od zabudowań na najwyższym szczycie Karkonoszy.

W Górach Bystrzyckich, a dokładniej sprzed popularnego Schroniska pod Muflonem, większość turystów podziwia widok na miejscowość, z której (zazwyczaj) wybrali się na spacer, czyli Duszniki Zdrój. Jednak uzdrowisko to nie wszystko, co można dojrzeć z tej perspektywy…

Widok_sprzed_schroniska_pod_muflonem_w_kierunku_Karkonoszy_latoWzgórza Lewińskie oraz fragment Karkonoszy ze Śnieżką (na prawo od centrum zdjęcia) widziane sprzed Schroniska pod Muflonem. Widok_sprzed_schroniska_pod_muflonem_na_Sniezke_lato1Po lewej Śnieżka.

Niemało lat temu wyszedłszy z Krzeszowa, by kontynuować przejście Głównego Szlaku Sudeckiego (nie było wtedy mody na GSS ani GSB, o nie…), pięliśmy się w upale polną drogą, żegnając się po prawej stronie z bajecznym przykładem baroku, którym jest krzeszowska bazylika. Nie mieliśmy wtedy pojęcia, że ponad Krzeszowem mogą objawić się również Karkonosze…

Widok_znad_Krzeszowa_w_kierunku_Karkonoszy_lato_2Barokowe wieże sanktuarium w Krzeszowie oraz Śnieżka  widziana w prawej części zdjęcia. Nie widać?..

Widok_znad_Krzeszowa_w_kierunku_Karkonoszy_latoZbliżenie na Śnieżkę widoczną (mimo nie najlepszej letniej widoczności!) nad Krzeszowem.

Na koniec wspomnienie z okolicy nam osobiście – póki co – za mało znanej, czyli Gór i Pogórza Kaczawskiego. Niedawno, wracając z dłuższej podróży, mieliśmy okazję podróżować o poranku pustą drogą numer 365 między Jelenią Górą a Jaworem. Trasa ta okazała się bardzo malownicza i szybko zaczarowała nas zarówno różnicami wysokości, jak i panoramami (np. na cały łańcuch Karkonoszy). Jeden z mniej oczywistych widoków zaprezentował się natomiast tak:

Widok_z_drogi_365_w_kierunku_Sniezki_Pogorze_Kaczawskie_11

Widok_z_drogi_365_w_kierunku_Sniezki_Pogorze_Kaczawskie1

Widok_z_drogi_365_w_kierunku_Sniezki_zblizenie_Pogorze_KaczawskieOt, taka Śnieżka.

Jesteśmy pewni, że to nie koniec niespodzianek w tym zakresie, zwłaszcza, że nadchodzi jesień (i zima).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s