Zupełnie inaczej, czyli najbogatsze górnicze miasta Słowacji

Z czym większości nas kojarzą się górnicze miejscowości? Z Katowicami? Wałbrzychem? Ponurymi hałdami i okołodworcowymi pustostanami? Oczywiście, i te punkty na mapie mają swoje jaśniejsze, ciekawsze strony, ba, rośnie grono ich fascynatów, którzy chcą ocalić coś więcej z dawnego krajobrazu… Zasadniczo jednak trudno się dziwić, że skojarzenia mamy, jakie mamy. Dlatego też niemałym szokiem może być odwiedzenie urokliwych, zabytkowych miast(eczek) słowackich, którzych wielkość i piękność wyrosła dzięki dawnemu górnictwu (warto uświadomić sobie, że górnictwo to niekoniecznie węgiel), a które dzisiaj cieszą oczy licznie odwiedzających turystów.

Mam tu na myśli: Bańską Bystrzycę, Kremnicę oraz Bańską Szczawnicę. Do tego właśnie w takiej kolejności. Tak właśnie je zwiedzaliśmy i tak, dzień po dniu byliśmy coraz bardziej zachwyceni…

Banska_Bystrzyca_Plac_SNP_Kolumna_Maryjna_i_wieza_zegarowaBańska Bystrzyca, ostatnie promienie słońca widoczne na głównym placu miejskim

Kreminca_kosciol_sw._Katarzyny1Kreminca, kościół św. Katarzyny wśród murów zamku miejskiego

Banska_SzczawnicaWieże Bańskiej Szczawnicy

Wszystkie wspomniane miejscowości prócz bogatej przeszłości, cennych zabytków i uroczych zaułków łączy jeszcze coś – otoczone są górami. Bańska Bystrzyca położona jest m.in. pomiędzy Górami Kremnickimi, Starohorskimi, rzut beretem od Niżnych Tatr i Wielkiej Fatry; Kreminca – w Górach Kreminickich, zaś Bańska Szczawnica – wśród Szczawnickich Wierchów. Dzięki temu każdy, kto przybywa do tych miast, może również cieszyć oczy pięknymi, górskimi widokami, niekoniecznie tak popularnymi jak te, z którymi większość z nas kojarzy górski świat Słowacji. Mamy nadzieję, że w kolejnych wpisach uda nam się pokazać choć trochę magii, która czai się w tych wciśniętych pomiędzy górami miejscach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s